https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5b/Boeing%27s_commercial_aircraft_in_BBJ_livery.jpg/300px-Boeing%27s_commercial_aircraft_in_BBJ_livery.jpg

اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارتخانه خزانه داری  با صدور مجوزی به شرکت‌های هواپیمایی خارجی اجازه داد تا با هواپیماهای ساخت امریکا یا هواپیماهایی که در آنها قطعات امریکایی به کار رفته به ایران پرواز کنند. مجوز شامل بالگردها نمی شود و شرکت های فوق اجازه  انبار قطعات یدکی در ایران ندارند.

مجوز صادر شده اجازه می‌دهد هواپیماهای ساخت امریکا "اقامتی موقتی" در ایران داشته باشند. این مجوز اجازه ی گسترش فعالیت های شرکت هایی مانند  لوفت‌هانزا و ترکیش ایرلاینز است که قبل تر در این فعالیت می کردند، گمانه زنی ها نشان می دهد به احتمال قوی براساس این مجوز شرکت های خارجی مجوز فعالیت در مسیر های داخلی ایران را کسب نمایند.

قابل ذکر است، مجوز مذکور ربطی به معامله ی ایران با شرکت بوئینگ ندارد. زیرا معامله با مخالفت جدی کنگره روبرو شده است. قرار بود ایران 80 فروند بوئینگ جدید خریداری و 29 فروند اجاره نماید، براساس تفاهم نامه انعقاد شده این هواپیما ها از نوع 737 و همچنین مدل‌های 300ER و 900 از خانواده بوئینگ 777 بودند که فعلا سرنوشت تفاهم نامه در هاله ای از ابهام قرار دارد.

اجازه پرواز این هواپیماها بر فراز ایران قطعا مشکلات امنیتی متعددی را ایجاد خواهد کرد، آمریکایی ها تلاش می کنند از این فرصت برای جاسوسی در ایران حداکثر بهره برداری را داشته باشند، موضوعی که درایت مسئولان ذی ربط را می طلبد.

منبع : American Studies |بازهم بدعهدی: اجازه پرواز هواپیماهای امریکا بر فراز ایران به جای فروش هواپیما
برچسب ها : مجوز ,شرکت ,فعالیت ,بوئینگ ,خارجی ,امریکا ,فراز ایران ,اجازه پرواز ,تفاهم نامه ,ساخت امریکا ,هواپیماهای ساخت