https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d2/Donald_Trump_August_19%2C_2015_%28cropped%29.jpg/220px-Donald_Trump_August_19%2C_2015_%28cropped%29.jpg

دونالد ترامپ  نامزد حزب جمهوری‌خواه ابراز امیدواری کرد روسیه با هک کردن سرور ایمیل‌های هیلاری کلینتون، مکاتبات وی را منتشر کند. ترامپ در فلوریدای جنوبی گفته است:

اگر روسیه می‌شنود امیدوارم بتواند 30 هزار ایمیل ناپدید شده را پیدا کند......... آنها احتمالا این ایمیل‌ها را در اختیار دارند. مایلم آنها منتشر شوند........... اگر روسیه یا چین یا هر کشور دیگری آن ایمیل‌ها را در اختیار دارد، صادقانه بگویم، مایلم این ای میل ها  را ببینم........ این مساله بسیار اغراق آمیز و مضحک است. صادقانه بگویم امیدوارم چنین قدرتی داشتم... اما روسیه احترامی برای کشور ما قائل نیست ............ من هیچ ارتباطی با روسیه ندارم. من گفته بودم قابلیت‌های رهبری ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، بسیار بهتر از قابلیت‌های باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا، است اما چه کسی این موضوع را نمی‌داند؟ .................. کسی نمی‌داند که روسیه هک کرده باشد. شاید کار چین یا هر کسی که در رختخواب خود نشسته، باشد. اما این مساله نشان می‌دهد ما چقدر ضعیف هستیم و تا چه حد مورد بی‌احترامی قرار گرفته‌ایم.........

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/18/DWSPortrait.jpg/220px-DWSPortrait.jpg

 ویکی‌لیکس از هزاران ایمیلی پرده برداشته است(20 هزار ای میل از ژانویه 2015 تا می 2016) که نشان می دهد مقامات حزب دموکرات  برای شکست ستاد انتخاباتی برنی سندرز توطئه کرده اند تا هیلاری کلینتون نامزد نهایی حزب شود. در پی این انتشار این ای میل ها، "دبی واسرمن شولتز"(Debbie Wasserman Schultz)، رئیس کمیته ی ملی حزب دموکرات استعفا داد. ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون بلا فاصله پس از این آبروریزس  روسیه را مسئول افشای این ای میل  معرفی کرد.

بلافاصله پس از این آبروریزی اف بی آی وارد کارزار شد و طی بیانیه ای  از آغاز تحقیقات گسترده در این زمینه خبر داد، در متن بیانیه ی اف بی آی آمده است:

پلیس فدرال سرگرم تحقیقات درباره یک نفوذ سایبری در ارتباط  با کنوانسیون ملی حزب دموکرات است و تلاش می کند تا ماهیت و وسعت این موضوع را مشخص کند......... ما این موضوع را بسیار جدی تلقی می کنیم .  اف بی آی به تحقیقات در این باره ادامه خواهد داد و  افرادی را که در این ماجرا دخیل بودند، شناسایی خواهد کرد

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8c/Sergey_Lavrov_17.03.2010.jpeg/220px-Sergey_Lavrov_17.03.2010.jpeg

پس از چند ساعت اف بی آی  با تایید ادعای کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون از نقش هکر های روس در این ماجرا پرده برداری کرد، موضوع که خیلی سریع با واکنش " سرگئی لاوروف"(Sergey Lavrov)  وزیر خارجه روسیه روبرو شد. لاوروف  در سخنانی قبل از گفت و گو با جان کری در حاشیه نشست ملل جنوب شرق آسیا موسوم به آ سه آن(ASEAN)  در لائوس در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره دخالت روسیه در این  ماجرا  اساسا همه چیز را تکذیب کرد.

همچنین باراک اوباما در گفت‌وگو با شبکه ی " ان.بی.سیِ"(NBCNews) امریکا امکان دخالت روسیه را با این جملات رد نکرد:

هر چیزی امکان‌پذیر است. دونالد ترامپ بارها ولادیمیر پوتین را تحسین کرده است و من فکر می‎کنم ترامپ در روسیه توجه زیادی را به خود جلب کرده است............ آن‌چیزی که می‎دانیم ... این است که روس‌ها سیستم‌های ما را هک کردند. نه فقط سیستم‌های دولتی را بلکه سیستم‎های خصوصی را نیز هک کردند.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/20/Lisa_Monaco_--DOJ_Portrait--.jpg

"لیزا موناکو"(Lisa Oudens Monaco)  مشاور کاخ سفید در امور امنیت داخلی نیز  در همایش امنیت سایبری که به میزبانی اف بی آی   و دانشگاه فوردهام نیویورک برگزار شد رسما از نقش روسیه در این آبروریزی پرده برداشت:

ابایی برای بردنِ نام روسیه به عنوان هک کننده ی سیستم‌های دولتیِ امریکا وجود ندارد، اما فعالیت تحقیقاتی برای تعیین عامل حملات سایبری ادامه دارد.

به نظر می آید دمکرات ها تلاش دارند با متهم کردن ترامپ و ارتباط دادن ترامپ با روسیه از آرای وی بکاهند، موضوعی که به زودی با واکنش عملی ترامپ روبرو می شود و مانند بومرنگ به داخل حزب دمکرات بازمی گردد. زیرا ترامپ یک عملگرا است و کمتر به عواقب اعمالش فکر می کند.

منبع : American Studies |ترامپ علیه کلینتون با چاشنی هک؟
برچسب ها : روسیه ,ترامپ ,کرده ,هیلاری ,کلینتون ,تحقیقات ,هیلاری کلینتون ,انتخاباتی هیلاری ,دخالت روسیه ,ستاد انتخاباتی ,رئیس جمهور ,انتخاباتی هیلاری کلین